Wykaz stanowisk prac szczególnych do wiedzy pracowników
Od stycznia br. pracownik może złożyć skargę do PIP, że jego stanowiska nie ma w wykazie trudnych prac. Jeśli okaże się skuteczna, konieczne będzie opłacanie za niego dodatkowej składki i składanie informacji na druku ZUS ZSWA.
Zbliża się termin, do którego pracodawcy mają obowiązek złożyć w ZUS informację o pracownikach wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 r. Składa się ją do 31 marca za rok poprzedni, chyba że:
∑ pracownik złożył wniosek o przyznanie emerytury pomostowej lub wystąpił z takim wnioskiem przed przekazaniem zgłoszenia ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy – wówczas druk ZUS ZSWA należy złożyć za niego w ciągu 7 dni, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie,
∑ w przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek – najpóźniej trzeba je złożyć w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek.
Informację ZUS ZSWA składa się w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i za którego pracodawca miał obowiązek opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Chodzi więc nie tylko o osoby zatrudnione w trudnych warunkach w pełnym wymiarze czasu pracy. Składkę na FEP opłaca się bowiem za każdego pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, niezależnie od wymiaru czasu pracy, choć na prawo do emerytury pomostowej wpływają wyłącznie okresy wykonywania takiej pracy na cały etat.
Nowy obowiązek
Przy okazji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta